مانند پیتر لینچ (Peter Lynch) سرمایه گذاری کنید( کارشناس انتخاب سهام)

مانند پیتر لینچ (Peter Lynch) سرمایه گذاری کنید( کارشناس انتخاب سهام)

پیتر لینچ به طور گسترده ای به عنوان بهترین سرمایه گذار در همه زمان ها در نظر گرفته می شود  ، به نظر می رسد پیتر لینچ دارای یک جادوی خاص در هنگام ورود به بازار سرمایه گذاری داشته است. دستاورد دهه ۸۰ او ، تبدیل یک صندوق ۲۰ میلیون دلاری به نام Fidelity Magellan  به بزرگترین صندوق در دنیا است، که برخی او را حتی بهتر از Warren Buffett  در نظر می گیرند.

در حقیقت ، نکاتی که توسط این سرمایه گذار مشهور در مقاله اخیر تلگرام با ریچارد ایوانز به اشتراک گذاشته شده نشان می دهد که استراتژیهای معاملاتی وی اصلا جادویی نیست.در عوض ، توصیه او این است که «هرگز روی ایده ای که نمی توانید با مداد رنگی آن را نشان دهید» سرمایه گذاری نکنید و« روی آنچه که می دانید سرمایه گذاری کنید». به عبارت دیگر ، تمرکز وی بر رویکرد عملی و مبتنی بر بازارها است.

جالب توجه این است که لینچ ادعا می کند بسیاری از بهترین ایده های خود را دور از میز کارش بدست می آورد. در عوض، او الهامات خود را در خانه ، در مراکز خرید یا حتی در صف های فست فود پیدا می کند. به عنوان مثال، از او الهام گرفته شد که صرفا به دلیل اینکه عاشق قهوه بود ، در دونکین دونات سرمایه گذاری کند . به گفته وی ، او تصمیمات سرمایه گذاری را صرفا بر اساس این بینش های خارج از برنامه پایه گذاری نمی کند ؛ بلکه، آنها کاتالیزوری هستند که وی تحقیقاتی عمیق و کامل درباره شرکت های مورد نظر انجام می دهد.

او همچنین بیش از این مایل است دانش خود را با مبتدیان به اشتراک بگذارد. کتاب های محبوب لینچ شامل one up on wall street   است ، که در آنجا او به آماتورها توصیه می کند که چگونهپبر بازار غالب شوند و همچنین کتاب learn to earn ، جایی که او اصول اساسی بورس را که ادعا می کند بسیاری از سرمایه گذاران با تجربه نمی دانند ، به اشتراک می گذارد.

در اینجا چند نکته درمورد نحوه سرمایه گذاری عاقلانه با روش لیچ(Lych) آورده شده است:

از دو اشتباه رایج خودداری کنید

به گفته لینچ ، دو اشتباه بزرگ وجود دارد که سرمایه گذاران اغلب مرتکب آن می شوند. اولین ، پرداخت هزینه بسیار بالایی برای شرکتی است که به سرعت درحال رشد است. او توضیح داد که این امر به این دلیل است که «یک صنعت بزرگ که به سرعت درحال رشد است توجه و رقبای بیش از حد را به خود جلب می کند».

اشتباه دوم خرید سهام ارزان از مشاغلی است که در واقع رشد آنها متوقف شده است. به این دلیل که، اگر تجارت در حال گسترش نباشد، احتمال شکوفایی سرمایه گذاری شما بسیار کم است. بنابراین تحقیقات خود را کامل انجام دهید.

فقط آنچه را می فهمید بخرید

اگر می خواهید سرمایه گذاری کنید ، شرکت ها ، محصولات یا صنایعی را انتخاب کنید که قبلا آنها را به خوبی و به طور ایده آل ، می شناسید.

به این ترتیب، بیشتر احتمال دارد که شما حس شهودی نسبت به آنچه که درآن سرمایه گذاری می کنید داشته باشید، به علاوه انگیزه مطالعه عمیق آن صنعت را خواهید داشت. در اصل ، هرچه بیشتر درباره یک شرکت بدانید ، بیشتر در ثروت خود درگیر تغییرات ظریف خواهید شد. برای مثال ، اگر تصمیم دارید در رستوران زنجیره ای مورد علاقه خود سرمایه گذاری کنید اما متوجه افت بازدید کنندگان در شعب مختلف می شوید، ممکن است نشانه ی بدی باشد.

به طور خلاصه ، دارایی شما باید منعکس کننده احساسات ، دانش و تجربه شخصی شما باشد. از این گذشته ، اگر درمورد صنعت حرفی نزنید ، چه فایده ای دارد تا پول خود را در آن سرمایه گذاری کنید؟ مهم نیست که یک سرمایه گذار چقدر هوشمند باشد ، اگر به این امر اعتماد نکنید، هوشمندانه نیست.

تکالیف خود را انجام دهید

لینچ شرکت ها، صنایع و بازارها را تجزیه و تحلیل می کرد و فهمیدن آنها را ماموریت خود می دانست. او همچنین قاطعانه به ارزیابی بالاترین میزان سهام ممکن اعتقاد داشت؛ از این طریق او می توانست آنها را مقایسه کرده و در تضاد قرار دهد تا بهترن مورد را پیدا کند. برای این کار ، او از طیف وسیعی از معیارهای سرمایه گذاری برای کمک به او برای مقایسه بهتر ، محاسبات و پیش بینی ها استفاده کرد.

مسلما، این معیارها ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسند ، اما به محض اینکه از آنها استفاده کردید ، می توانند به طبیعت دوم تبدیل شوند. بنابراین حاضر باشید درمورد مفاهیمی مانند درصد فروش ، نسبت قیمت به درآمد، نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام ، ارزش کتاب و موقعیت وجه، بپردازید.

اگر واقعا در سرمایه گذاری پول خود در سهام بسیار جدی هستید ، پس باید تمامی قدرت مغز خود را برای یادگیری سرمایه گذاری کنید تا تفاوت بین یک قهرمان بالقوه و یک شخص ساده را بفهمید. بنابراین دریابید که یک سرمایه گذار اصلی از چه ابزارهایی استفاده می کند ، سپس از این روش پیروی کنید.

هیچ کس یک شبه یک متخصص انتخاب سهام نمی شود ، اما با الگو برداری از افسانه ای مانند پیتر لینچ، می توان از بسیاری از اشتباهات مبتدی جلوگیری کرد. با مطالعه مهارتهای او در کتابهائی مانند one up on wall street  وlearn to earn  شروع کنید ، سپس آماده شوید تا پول خود را رشد دهید.

این مقاله توسط مجموعه آموزشی تاجر برتر نوشته شده ، کلیه حقوق مادی و معنوی آن متعلق به مجموعه آموزشی تاجر برتر است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع غیر قانونی و حرام است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *