چارلی مونگر(Charlie Munger): سرمایه گذار فعالی که می داند چگونه ثروت ایجاد کند

چارلی مونگر(Charlie Munger): سرمایه گذار فعالی که می داند چگونه ثروت ایجاد کند

آموزش تجارت داستان الهام بخش سرمایه گذار میلیاردر چارلی مونگر و درسهایی را که می توانید از اصول سرمایه گذاری و الگوهای ذهنی وی بیاموزید را با شما به اشتراک می گذارد.

اگرچه وارن بافت مردی است که معمولا هنگام موفقیت سرمایه گذاری Berkshire Hathaway ، در کانون توجه قرار می گیرد ، اما بخش عمده این موفقیت را باید به همکارش چارلی مونگر ، نایب رئیس شرکت نسبت داد.

چارلی مونگر کیست؟

چارلی مونگر دست راست وارن بافت است. وی در کنار تعهداتش به Berkshire Hathaway ، رئیس شرکت Daily Journal  در لس آنجلس و مدیر شرکت عمده فروشی Costco است. در فوریه ۲۰۱۸، فوربس (Forbes ) ارزش خالص مونگر را تقریبا ۱.۷۴ میلیارد دلار تخمین زد.

زندگی اولیه چارلی مونگر

بافِت و مونگر هر دو اهل نبراسکا هستند، جایی که چارلی مونگر در سال۱۹۲۴ در اوهاما متولد شد. به عنوان یک نوجوان در یک فروشگاه مواد غذایی محلی کار می کرد ، که متعلق به پدربزرگ وارن بافت بود.

سپس تحصیلات عالی خود را در دانشگاه میشیگان آغاز کرد و در آنجا برای مدرک ریاضیات تحصیل کرد. اما دقیقا پس از نوزده سالگی ، مونگر دانشگاه را برای خدمت در نیروی هوایی ارتش ایالات متحده ترک کرد. مونگر از معدود سربازانی بود که بدون داشتن مدرک به درجه افسری رسید.

پس از خدمت خود، مونگر چندین دوره پیشرفته را از طریق دانشگاه های مختلف به پایان رساند ، حتی وارد دانشکده حقوق هاروارد بدون مدرک دانشگاهی  شد و در سال ۱۹۴۸در آنجا با درجه عالی ، فارغ التحصیل شد.

اوایل حرفه چارلی مونگر

در سال ۱۹۶۲ ، مونگر موسسه حقوقی املاک و مستغلات Tolles&Oslon را تاسیس کرد که امروزه هنوز هم یک عمل مشهور است. با این وجود ، سرمایه گذاری هرگز از ذهنش دور نبود ، زیرا بین سالهای ۱۹۶۲ و ۱۹۷۵ او مشارکت سرمایه گذاری خود را انجام داد که باعث بازده سالانه ۱۹.۸ درصد در این دوره شد. مونگر و بافت در سالهای اولیه حرفه سرمایه گذاری خود ، یکدیگر را ملاقات کردند ، و این دوستی به تدریج به یک رابطه سرمایه گذاری در آمده است.

رابطه چارلی مونگر و وارن بافت

دوستی عمیق بین این زوج باعث شد که مونگر یک شغل موفق در دولت را ترک کند تا به وارن برای اداره ی Berkshire Hathaway  بپیوندد.

این دو نفر چندین سال است که باهم کار می کنند و رابطه خوبی بین خود و سهامداران برقرار کرده اند. بافِت به دلیل بصیرت مفید خود شناخته شده است ، در حالی که مونگر از شوخ طبعی خود در جلسات سالانه استفاده می کند. یک نمونه عالی از سال ۲۰۰۵ توسط Morningstar  به اشتراک گذاشته شده است ، هنگامی که این دو درمورد غرامت مدیران هیئت مدیره بحث می کردند.

بافت در حال توصیف این مسئله بود که چگونه وی پس از عضویت در ۱۹ هیئت مدیره ، هرگز درمورد جبران خسارت هیئت مدیره چیزی ندیده است. بعدا بافت توضیح داد که نگران توهین به دوستانی است که ممکن است در کمیته جبران خسارت حضور داشته باشد ، نگرانی خود را نشان داد ، که مونگر با شوخ طبعی جواب داد:«شما به سگها توهین می کنید».

فلسفه سرمایه گذاری مونگر

مونگر به عنوان سرمایه گذار در مشاغل پر قدرت با انواع مزایای رقابتی شناخته شده است.در سخنان متعدد خود مفهوم ابتدایی ، خرد دنیوی و ارتباط آن با تجارت و امور مالی را معرفی کرد.

مونگر معتقد است که هر تجارتی که به ترفندها متکی است، برای عدم موفقیت مقدر شده است،یک تجارت خوب باید یک تجارت اخلاقی باشد. مونگر در اصول سرمایه گذاری خود از سطوح بالای دانش و اخلاق تجاری استفاده می کند ، جایی که او سهام کم ارزش را بر اساس کیفیت مشاغل خریداری می کند ، نه اینکه فقط به ارزان بودن آنها توجه کند.

درسهایی که می توانیم از مونگر بیاموزیم

چگونه سرمایه گذاران باید برای دستیابی به موفقیت در هنگام انتخاب سهام ، خرد دنیوی را کسب کنند؟ مونگر معتقد است که کلید آن در فهمیدن موضوعات مختلف است نه اینکه به چند مقاله کوتاه سرمایه گذاری محدود شوید. با بهبود سطح دانش، سرمایه گذاران شروع به درک اقتصاد چندین صنعت می کنند و در موفقیت طولانی مدت متمرکز می شوند ، جایی که دیگران به دلیل کوتاه بینی ناکام می شوند.

تجدید مداوم، رویکرد مونگر به سرمایه گذاری را توصیف می کند و در مقایسه با اکثر مدیران ارشد ، بی نظیر است. اگرچه او از پیشینه تحصیلی تحصیلی مشابهی برخوردار است ، اما هیچ فلسفه جدیدی را به اشتراک نمی گذارد و  یا ققول تغییر جهان را نمی دهد.در عوض ، او سعی می کند زیاد آفتابی نشود و به یک فلسفه ساده پایبند است، به جای اینکه سعی کنید بسیار باهوش باشید از حماقت دوری کنید.

شناخت شایستگی های شما

مونگر دیگران را ترغیب به درخشش نمی کند ، در عوض ، او معتقد است که باید از اشتباه کردن خودداری کنیم. هردو مونگر و بافِت بطور یکسان از یک قاعده پیروی می کنند که آن را «حلقه صلاحیت» می نامند ، و شرح می دهد که چگونه هر شخص باید به حوزه دانش خود بپیوندد. به عنوان مثال ، نه مونگر و نه بافت در گوگل یا آمازون سرمایه گذاری نکردند ، زیرا فناوری خارج از حوزه صلاحیت آنها است.

طبق این تئوری ، همه ما تازه کاران روزی از حلقه صلاحیت خود خارج می شویم ، اما بسیاری از ماها فروتنانه اعتراف نمی کنیم. مونگر معتقد است که برای ادامه رقابت باید سرمایه گذاری های محافظه کارانه انجام شود تا رقابت بیشتر شود. مدیریت انتظارات نیز جزئی جدایی ناپذیر از هرگونه سرمایه گذاری است.

قدرت مدلهای ذهنی

علیرغم اینکه هرگز در هیچ دوره ای در رابطه با سرمایه گذاری شرکت نکرده است ،در حرفه خود پیشرفت کرده است. مونگر از سطح دانش خود برای ساختن یک کار شبکه ای از مدلهای ذهنی قدرتمند استفاده کرده است. پیچیدگی دنیای اطراف ما با هزاران متغیر آن ، برای درک کردن دشوار است و پیش بینی هر وضعیت سرمایه گذاری غیر ممکن است. با تلاش مستمر در جهت بهبود دانش و ایده های چالش برانگیز ، می توان مدلهای ذهنی جدیدی ساخت ، که می توانیم با اتکا به آنها چارچوبی برای نزدیک شدن به یک مسئله هم با احتیاط و هم با بینش فراهم کنیم.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد استراتژی های سرمایه گذاری کسب کنید ، امروز با تیم با تجربه ما تماس بگیرید.

این مقاله توسط مجموعه آموزشی تاجر برتر نوشته شده ، کلیه حقوق مادی و معنوی آن متعلق به مجموعه آموزشی تاجر برتر است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع غیر قانونی و حرام است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *